Tarihçe

Ayvalığa gelişimiz ve Macaron konağının hikayesini paylaşmak istiyorum. Ayvalık 1800-1900’lerde bugünde koruma altına alınması ile halen tanıklık etme şansı bulduğumuz mimarisiyle, döşeme taşı kaplı, komşu evlerin cumbalarının birbirine selam verdiği, dar sokaklarıyla bizi büyüledi.

Burada yaşayıp bu büyüden kurtulmadan, bize verdiği huzuru, keyfi sizlerle de paylaşmak ve tarihi yaşatmaya devam etmek için Ayvalığa yerleşmeye karar verdik. Bu yerleşeceğiz dediğimizde ayvalıklıların cevabı “ömrünüz uzar” oldu. Uzun yaşamak değil ama kazdağlarının oksijeni, marda dağının suyu, etraftaki adaların ve tabiat parkının yeşili,doğasının keyfine varmak için buradayız. Kendimiz için bir yer hazırlamak üzere yola çıkmışken sahip olduğumuz binanın be bahçenin bizden fazlasını ağırlayacak büyüklükte olduğu görünce bu konağı paylaşmaya karar verdik.

Adına gelince; Ayvalıkta bu bölgenin adı macaron, merak edip anlamını araştırınca kelimenin marjoram’dan geldiğini türkçesinin de mercanköşk olduğunu öğrendik. Bu bölgenin evlerinde, bahçelerinde yetiştirilen mercanköşk bölgeye de adını vermiş. Kekik ailesinden gelen, minik çiçekleri ve güzel aroması olan mercanköşkü yetiştirip hatırlatmak, eskiyi yaşatmak istedik.

#
Sanal Tur