×
Ayvalık Adaları Tabiat Parkı
Tarihte Kydonia olarak da bilinen Ayvalık günümüzde pek çok turistin yoğun bir şekilde tercih ettiği tatil beldelerinden bir tanesidir. Hem Türkiye’den hem de dünyanın çeşitli yerlerinden Ayvalık’ı ziyarete gelen turistlerin ilgisini çeken bir yer vardır. O da Ayvalık Adaları Tabiat Parkı. Yemyeşil görüntüsü ve doğallığı ile ön plana çıkan bu parkın hem Ayvalık’ın yerlileri hem de turistler tarafından yoğun bir şekilde ilgi gördüğünü söyleyebiliriz.Adalar Kenti olarak da ifade edilen Ayvalık’ın en kusursuz ve muhteşem doğal harikalarından biri olan söz konusu tabiat parkı toplamda 20 adadan oluşmaktadır. 19 bin 624 hektarlık bir alana sahip olan bu park, Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olma özelliğini de taşımaktadır. Bunun yanı sıra Kuzey Ege Bölgesi’nin ise bozulmamış doğası ve tarihi ile gözdesi konumunda olduğunu ifade edebiliriz.

Kızılçam ormanları ile kaplı olan tepeliklerin eteğinde adeta bir dantel güzelliğinde olan tabiat parkının üç tarafı denizler ile çevrilidir. İçeriğinde minik ekosistemler bulunan tabiat parkı, birçok balık ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır.

#


Ayvalık Adalar Tabiat Parkı Konaklama

Tabiat parkının yakınında rahatça kamp yapabilirsiniz. Ayvalık’ın Midilli’yi gören yamaçlarında muhteşem gün batımı manzaralarını izleyebilirsiniz. Parkın son derece yakınında yer alan otelimiz Macaron Hotel’i tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem muhteşem doğa harikasında vakit geçirebilir hem de otelimizde konaklayarak keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Otelde konaklamak istemezseniz parkın içerisinde bulunan kamp alanını da tercih edebilirsiniz.#


Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Özellikleri

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yer alan ve Ege Denizi’ne kıyısı bulunan bu park oldukça doğal ve yemyeşil bir parktır. Eşsiz bir doğa harikası konumundaki bu gösterişli parkın büyük bölümünde zeytin alanları bulunmaktadır. Geleneksel Ayvalık yapı tarzı ile şekillendirilmiş olması ise parkın önemini daha da arttırmaktadır. Akdeniz’de sadece iki yerde bulunan eşsiz kızıl mercanlardan birinin yer aldığı bu parkta her dalgıç seviyesine uygun olan 30’a yakın dalış noktası da bulunmaktadır. Tabiat parkının içerisinde yer alan çam ve zeytin ağaçları ve zeytin ağaçlarının ise en dikkat çekici unsurlara sahip olduğunu ifade edebiliriz. Muhteşem yürüyüş parkurlarına sahip olan bu parkın manzarası da adeta efsane. Muhteşem koy manzarasını tepeden görebilir ve bu koylara inerek yüzebilirsiniz. Ayvalık tekne turlarının söz konusu koylarda yüzme molası verdiğini de ifade edebiliriz.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkına Ulaşım

Ayvalık Adaları parkına uçak ya da kara yolu ile ulaşabilmek mümkündür. Edremit Koca Seyit Havalimanı’na ulaşabilir ve buradan rahatlıkla tabiat parkına gidebilirsiniz. Havalimanından özel transfer araçları, ücretli servisler ya da taksi ile tabiat parkına ulaşabilmek mümkündür. Bunun yanı sıra karayolundan da şehirlerarası otobüsler ile Ayvalık’a oradan da parka gidebilirsiniz.

Instagram