×
Ayvalık Keşfet
Ayvalık’ta Görülmesi Gereken Yerler
Balıkesir’in en güzel ilçeleri arasında yer alan Ayvalık, Ege Denizi’nin kıyısında yer alan bir tatil beldesidir. Bunun yanı sıra Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden bir tanesi olan Ayvalık gezilip görülmesi gereken yerler açısından son derece zengindir.
Ayvalık Zeytin Festivali
Türkiye'nin kuzeybatı Ege kıyısında, Balıkesir ilinde yer alan Ayvalık, aynı zamanda en önde gelen zeytinyağı ağaçlarından ve markalarından bazılarına ev sahipliği yapan köklü bir sahil tatil beldesidir.
Ayvalık’a Ulaşım
Ayvalık’a ulaşım konusu, Ayvalık’ı ziyaret edecek olan yerli ve yabancı turistler için son derece önemli olan bir konudur. Nasıl gideceklerini bilmeyen ve bu konu ile ilgili araştırma yapan kişiler için detaylı bir yazı hazırladık.
Ayvalık’ın Tarihi
Ayvalık, son derece köklü bir tarihe sahiptir. Balıkesir’in önemli bir tatil beldesi olan Ayvalık tarih boyunca Kydonia, Taliani ve Cisthna gibi farklı isimler ile adlandırılmıştır. Çok eski bir yerleşim yeri olan Ayvalık’a ilk yerleşen halk Misyalılar olarak bilinmektedir.
Zeytin ve Zeytinyağı
Ege’nin en özel lezzetlerinden biri olan zeytin kahvaltı sofralarını, zeytinyağı ise yemekleri tatlandırmaya devam ediyor. Her evin olmazsa olmazları arasında yer alan zeytin ve zeytinyağının insan sağlığına sağladığı pek çok faydadan da söz edebilmemiz mümkündür. Peki, zeytinyağının ve zeytinin insan vücuduna sağladığı faydaları nelerdir?
Yerel ürünler ile Ayvalık Kahvaltısı​
Ayvalık Türkiye’nin en güzel ve en doğal tatil bölgelerinden bir tanesidir. Doğallığını hiçbir zaman kaybetmeyen ve kente gelen kişileri kendine hayran bırakan Ayvalık kahvaltıları ile de son derece ünlüdür. Özellikle tamamen doğal ürünlerden elde edilen hazırlanan kahvaltılar bölgeye gelen turistleri de bölgenin yerlerinde kendine hayran bırakmaktadır. Sizde Ege tatilini sırasında Ayvalık’a uğrayacaksanız Ayvalık’ın yerel ürünler ile Hazırlanan muhteşem kahvaltıları tercih etmelisiniz.
Macaron Konağında Tatil Tecrübesi
Tarihi bir konakta unutulmaz tatil tecrübesi yaşamak istediğinizde çok araştırma yapmadan Türkiye’nin en önemli tatil cenneti Ayvalık’ta bulunan Macaron Konağı’nı keşfedebilirsiniz. Asırlara meydan okuyan yapısı ile uzun süredir dokusunu kaybetmeden ayakta duruyor bu harika konak. Adının Mercan Köşk anlamına geldiği bilinen konakta sıradan bir tatil deneyimi yaşamanın ötesine geçebileceğinizi söyleyebiliriz. Zira bu konak günlerini daha kaliteli bir otelde geçirmek isteyen kimseler için unutulmaz anlar sunuyor.
Ayvalık Adaları Tabiat Parkı
Tarihte Kydonia olarak da bilinen Ayvalık günümüzde pek çok turistin yoğun bir şekilde tercih ettiği tatil beldelerinden bir tanesidir. Hem Türkiye’den hem de dünyanın çeşitli yerlerinden Ayvalık’ı ziyarete gelen turistlerin ilgisini çeken bir yer vardır. O da Ayvalık Adaları Tabiat Parkı. Yemyeşil görüntüsü ve doğallığı ile ön plana çıkan bu parkın hem Ayvalık’ın yerlileri hem de turistler tarafından yoğun bir şekilde ilgi gördüğünü söyleyebiliriz.
Ayvalık’taki Görkemli Mekân
Her köşesi cennet olarak nitelendirilebilecek olan güzel ülkemizin en dikkat çeken bölgelerinden bir tanesi Ayvalık’ta harika vakit geçirirken karşınıza çıkacak Macaron Konağı’nda sizleri nelerin beklediğini merak ettiniz mi? Ege’nin şirin ama bir o kadar da görkemli mekânı olan Ayvalık’ta sizi bekleyen birbirinden özel güzellikleri ile Macaron Konağı’na gelin daha yakından bir göz atalım!
Ersin Şef ile Kuzey Ege ve Ayvalık Mutfağı
Ege’nin en önemli tatil cennetlerinden bir tanesi olarak bilinen ama kalabalığıyla değil sakinliğiyle ön plana çıkan Ayvalık’ta Macaron Konağı’nda sizleri büyük bir hazine bekliyor. Lezzetli tarifleri ve birbirinden özel yiyecekleri sunuş şekli ile iştahlarınızı kabartacak Ersin Şef ile yemek yemeye doyamayacaksınız. Misafirlerin damak zevkine hitap eden seçenekleri sunarken Kuzey Ege ve Ayvalık yöresinin lezzetlerini de sizlerle buluşturan Ersin Şef, Macaron Konağı’nın aşığı olmanızı sağlıyor.
Kaz Dağları ve Madra Dağı
Kaz Dağları ve Madra Dağı, Ege Bölgesi’nin en ünlü dağları arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda Ege Bölgesi’ni ziyaret eden pek çok turistin yoğun bir şekilde Kaz Dağları’nı ve Madra Dağı’nı da ziyaret ettiğini ifade edebiliriz. Bu yazımızda Kaz Dağları ve Madra Dağı ile ilgili çeşitli bilinmesi gerekenleri derleyeceğiz. Şimdi gelin öncelikle Kaz Dağları’nı hep birlikte inceleyelim.
Artizan Bakkal ve Macaron Konağı
Ekmek çoğu insan için sıradan bir yiyecekten öteye geçmese de Macaron Konağı’nın kapısından içeri girdikten sonra ekmek çok başka bir şey haline dönüşür. Ekmek en lezzetli aşların yardımcısı, hatta evde sadece peynir varken peynire eşlik eden bir kurtarıcı olur. Sizin için ekmek bir besinden çok daha fazlası ise Macaron Konağı’nda bu düşüncenizi daha da derinlemesine yaşarsınız.

Instagram