×
Ayvalık’a Ulaşım
Ayvalık’a ulaşım konusu, Ayvalık’ı ziyaret edecek olan yerli ve yabancı turistler için son derece önemli olan bir konudur. Nasıl gideceklerini bilmeyen ve bu konu ile ilgili araştırma yapan kişiler için detaylı bir yazı hazırladık.


Ayvalık’a Ulaşım

Ayvalık’a ulaşım konusu, Ayvalık’ı ziyaret edecek olan yerli ve yabancı turistler için son derece önemli olan bir konudur. Nasıl gideceklerini bilmeyen ve bu konu ile ilgili araştırma yapan kişiler için detaylı bir yazı hazırladık. Şimdi gelin Ayvalık’a ulaşım ile ilgili detayları hep birlikte inceleyelim.

Ayvalık’a hem karayolu ile hem de denizyolu ile ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Havayolu ile de ulaşım sağlanabilen ilçenin İstanbul’a olan uzaklığı 423 km kadardır. Bu mesafe özel araç ile yaklaşık olarak 5,5 saat kadar sürecektir. Bunun yanı sıra Ayvalık, başkent Ankara’ya ise 680 km uzaklıkta yer almakta olup özel araç ile Ankara’dan Ayvalık’a ulaşım ise 8 saat kadar sürmektedir. Ayvalık’ın büyükşehirler arasında olan Bursa’ya ise son derece yakın bir mesafe de yer alır. Bursa ile mesafesi 280 km olan Ayvalık’a Bursa’dan 3.5 saatte ulaşmak mümkündür. Balıkesir ile Ayvalık arası ise 128 km olup yolculuk ise 1 saat 50 dk. kadar sürmektedir. Ayvalık’a karayolundan dilerseniz otobüsler ile dilerseniz özel aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehirler arası otobüsler ile bulunduğunuz şehirden Ayvalık’a seyahat etmeniz durumunda Ayvalık otogarda inerek dilediğiniz yere şehir içi otobüsler ile gidebilirsiniz.

Ayvalık’a Denizyolu ile Ulaşım

Ayvalık’a karayolu ile ulaşmak istemiyorsanız bir diğer seçenek denizyolu ile ulaşımdır.İstanbul’un Bostancı ve Yenikapı ilçelerinden kalkan deniz otobüsleri ile kısa bir süre de Ayvalık’a ulaşmak mümkündür. Bu deniz otobüsleri ile 2 saatte Bandırma’ya gidebilirsiniz. Bandırma’dan da 3 saatlik bir yolculuğun ardından Ayvalık’a ulaşabilmeniz mümkündür. Midilli Adası’ndan deniz otobüsleri ve feribotlar aracılığı ile de Ayvalık’a iki saat gibi kısa bir süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Ayvalık’a Demiryolu ile Ulaşım

Ayvalık’a demiryolu ile ulaşım da mümkündür. TCDD İzmir Mavi Treni ile Balıkesir’den Ayvalık’a ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir ve Eskişehir arasında seferler düzenlenen Mavi Tren’in duraklarından bir tanesi de Balıkesir olup Ayvalık’a ulaşımınızı kolaylaştırmaktadır. Bunun yanı sıra dilerseniz Balıkesir Kocaseyit Havalimanı ile de Ayvalık’a ulaşabilirsiniz. İlçeye 45 dk. kadar uzaklıkta yer alan havalimanından Ayvalık’a yaklaşık 1 saat içerisinde ulaşabilirsiniz.

Ayvalık Şehir İçi Ulaşım

Ege’nin en güzel tatil beldeleri arasında yer alan Ayvalık’ta ulaşım minibüs ve otobüsler ile sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra Ayvalık’ı en ince ayrıntısına kadar keşfetmek ve güzelliklerini yakından görmek için bisiklet kiralayabilirsiniz.

Ayvalık’ta araç kiralama yöntemi ile de şehrin güzelliklerini inceleyebilirsiniz. Bu sayede hem şehir içerisinde rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz hem de şehri çok daha rahat bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Ayvalık’tan Cunda’ya Ulaşım

Cunda Adası, Ayvalık’ın en önemli turistik alanıdır. Minibüsler ya da taksiler ile Cunda’ya ulaşım mümkündür. Bunun yanı sıra limandan da saat başı karşılıklı olarak kalkan feribotlar bulunmaktadır. 06.30’dan gece 00.30’a kadar Cunda’ya ulaşım mümkündür.

Instagram