×
Ayvalık’ta Görülmesi Gereken Yerler
Balıkesir’in en güzel ilçeleri arasında yer alan Ayvalık, Ege Denizi’nin kıyısında yer alan bir tatil beldesidir. Bunun yanı sıra Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden bir tanesi olan Ayvalık gezilip görülmesi gereken yerler açısından son derece zengindir.


Ayvalık’ta Görülmesi Gereken Yerler

Balıkesir’in en güzel ilçeleri arasında yer alan Ayvalık, Ege Denizi’nin kıyısında yer alan bir tatil beldesidir. Bunun yanı sıra Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden bir tanesi olan Ayvalık gezilip görülmesi gereken yerler açısından son derece zengindir. Şimdi gelin Ayvalık’ta görülmesi gereken yerleri hep birlikte inceleyelim.

Tarihi Değirmenler

Ege Bölgesi’nin en bilindik temsilcileri arasında yer alan tarihi yel değirmenleri Ayvalık Cunda Adası’nda yer almaktadır. Ayvalık’ta görülmesi gereken yerler arasında girmeyi başaran söz konusu yel değirmenleri, gün geçtikçe değer kazanıyor. Cunda Adası’nda 3 yel değirmeni bulunmaktadır.Bu değirmenlerden bir tanesi özel bir işletme tarafından düzenlenmiş ve bir şarap evine, restorana dönüştürülmüştür. İkinci yel değirmeni ise Rahmi Koç tarafından restore edilmiştir.

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Ayvalık gezilecek yerler listesinde yer alan Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı Cunda Adası’nda ki eski bir kilise olarak bilinen Agios Yannis Kilisesi’nin mübadele dönemi ile beraber yıkılmış ve Rahmi Koç tarafından satın alınarak restore edilmiştir. 2007 yılından bu yana kitaplık ve müze olarak kullanılmaktadır.

Rahmi Koç Müzesi

Ayvalık’ta gezilecek yerler dendiğinde ilk olarak akla gelen müze olan Rahmi Koç Müzesi, 1873 yılında Taksiyarhis Kilisesi olarak yapılmıştır. Ancak 1944 yılında yaşanan büyük bir deprem sonrasında bakımsız hale gelen kilise Rahmi Koç tarafından satın alınmış ve restore edilerek müze haline getirilmiştir. 2014 yılından bu yana faaliyet gösteren yapı da Rahmi Koç’un koleksiyonları yer almakta olup kilisenin eski dokusu korunmuştur.

Ayvalık Sokakları

Ayvalık sokakları, Ayvalık’ın birbirinden renkli sokaklarını ve cıvıl cıvıl görüntüsünü hissedebilmeniz için birebir. Tarihi ruhunun yanı sıra muhteşem bir atmosfere sahip olan Ayvalık sokakları Rum ustaların yaptığı evlerden oluşmaktadır. Bu evler genellikle sarımsak taşından inşa edilmiş olan evlerdir. Söz konusu evlerden bazıları restore edilmiş olup otele ve kafeye dönüştürülmüştür.

Macaron Sokağı

Ayvalık’ın en popüler yerlerinden bir tanesi olan Macaron Sokağı Ayvalık merkezde yer alan Migros’un hemen arka kısmında yer almaktadır. Macaron Sokağı’nda ki en bilindik yer ise Macaron Kahvesi’dir. Macaron Konağı’nın ilerisinde bulunan yer, harika bir ortama sahiptir.

Ayvalık Adaları ve Doğal Tabiat Parkı

Ayvalık dendiğinde akla gelen ilk yerlerden bir tanesi olan Ayvalık adaları son derece geniş bir ormanlık alandan oluşmaktadır. Tabiat parkı içerisinde bulunan adalar 19 adettir. Küçüklü büyüklü pek çok adanın yer aldığı Ayvalık adalarından en fazla bilineni Cunda Adası’dır.

Sarımsaklı Tabiat Parkı

1.5 hektarlık bir alan sahip olan Sarımsaklı Tabiat Parkı, çeşitli ağaçlara ev sahipliği yapan muhteşem bir parktır. Ege Denizi’nin kıyı bölgesinin kuzey kıyısında bulunan park genellikle sessiz ve sakin bir yapıya sahiptir.

Şeytan Sofrası

Ayvalık’ın sembolü haline gelen yerlerden bir tanesi olan Şeytan Sofrası, bir rivayete göre cennetten kovulan şeytanın dünya üzerinde cenneti ararken bulduğu bir yer olarak bilinmektedir. Ancak Şeytan Sofrası ile ilgili çeşitli rivayetler bulunmaktadır.

Instagram