×
Kaz Dağları ve Madra Dağı
Kaz Dağları ve Madra Dağı, Ege Bölgesi’nin en ünlü dağları arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda Ege Bölgesi’ni ziyaret eden pek çok turistin yoğun bir şekilde Kaz Dağları’nı ve Madra Dağı’nı da ziyaret ettiğini ifade edebiliriz. Bu yazımızda Kaz Dağları ve Madra Dağı ile ilgili çeşitli bilinmesi gerekenleri derleyeceğiz. Şimdi gelin öncelikle Kaz Dağları’nı hep birlikte inceleyelim.

Kaz Dağları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kaz Dağları, Balıkesir’in Edremit ilçesinin kuzeyinde yer almakta olup tertemiz havası ve yeşil doğası ile ülkemizin en önemli doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Balıkesir ve Çanakkale arasında bulunan Kaz Dağları büyük bir ölçü de Biga Yarımadası’na doğru uzanır. Kaz Dağları’nın en önemli özelliğini ise Alplerden sonra oksijenin en yoğun olduğu yerler arasında bulunması şeklinde ifade edebilmemiz mümkündür. Kaz Dağlarında başka herhangi bir coğrafyada b’den fazla bitki türü bulunduğunu ifade edebiliriz. Söz konusu bitkiler arasında en önemlisi ise Kaz Dağı Göknarıdır. Söz konusu bitkinin Kozalakları çaya katıldığından lezzetini arttırmakta olup çaya farklı bir aroma katmaktadır. 1600 metreden çok daha yüksek yerlerde yetiştirilmiş olan Kaz Dağı çayı da Yöre halkının son derece yoğun bir şekilde tercih ettiği çaydır. Bölgede oksijen miktarı son derece yoğun olduğu için beş ile 6 saat uyku uyuyarak bile kişilerin zinde hissetmesi mümkündür. Kaz dağında gezilecek birbirinden farklı yerler bulunmaktadır. Söz konusu yerleri aşağıdaki gibi sıralandırabiliriz.

#


Madra Dağı Hakkında

Madra dağı kuzey Ege’de bulunan önemli dağlardan bir tanesidir. O dağın sınırları Ege bölgesi ve Marmara bölgesinin güney Marmara bölümü ile sınırlıdır. Bunun yanı sıra Madrid’e Balıkesir ilinin havran Burhaniye İvrindi Ayvalık gibi ilçelerinde de topraklarını bulundurmaktadır. Son derece eşsiz bir doğa güzelliğine sahip olan Madra dağı bölgeye gelen turistlerin yoğun bir şekilde tercih ettiği bir bölgedir. Bu nedenle söz konusu bölgenin oldukça gelişmiş olduğunu ve hala gelişmeye devam ettiğini ifade. Sizde Balıkesir Ayvalık Edremit gibi yerlerde tatil yapmak istiyor ve nerelere gideceğinizi merak ediyorsanız Madra dağının ve kaz dağları sizi önerebiliriz.

Kaz Dağları ve Madra Dağları Çevresinde Konaklama

Kaz Dağları ve Madra Mağları çevresinde gezmek için gelecekseniz konaklama konusunu önceden ayarlamazsınız. Bu noktadan müşterilerine en kaliteli ve kusursuz şekilde hizmet veren otelimiz Macaron Otel ile iletişime geçebilirsiniz. Birbirinden uygun ödeme seçenekleri ve oda fiyatlarıyla en kusursuz hizmeti müşterilerine sunmayı hedefleyen otelimiz sizleri bekliyor.

#


  • Kaz Dağları Milli Parkı
  • Yeşilyurt Köyü
  • Adatepe Köyü
  • Sarıkız Türbesi
  • Hasan Boğuldu ve Sütüven Şelalesi
  • Adatepe Zeytinyağı Müzesi
  • Zeus Altarı
  • Tahtakuşlar Etnografya Müzesi
  • Darıdere Tabiat Parkı
  • Şahin Deresi kanyonu

Kaz dağları ve çevresi Akdeniz iklimi ile Marmara ikliminin özelliklerinin görüldüğü bir çevredir. Bölgenin güney kesimlerinde Akdeniz ikliminin hakim olduğunu söyleyebilirken kuzeye gidildikçe Marmara iklimi hakimiyeti ele almaktadır. Bölgenin yüksek kesimlerinde ise daha iklimi etkin bir şekilde varlığını göstermektedir. Bu nedenle kaz dağlarına gidecek olan kişilerin de hem kış aylarında hem de yaz aylarında bölge rahatlıkla tercih edebileceklerini ifade edebiliriz.

#

Instagram